چهارشنبه 7 آبان 1399  
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
1399/7/13 یکشنبه

اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی درباره جعلیات و شایعات پیرامون کرونا .

سازمان بهداشت جهانی درباره جعلیات و شایعات پیرامون کرونا اطلاعیه ای در سیزده بند تعریف کرده است که شامل موارد زیر است :.

.
 
۱- هیچ نشانه ای مبنی بر اثربخشی مصرف « سیر» در عفونت کرونا وجود ندارد.
۲- دوش حمام آب داغ تاثیری در « پیشگیری» از ابتلا به کرونا ندارد. کماکان موثرترین توصیه، شستن مداوم دستها با محلول دارای الکل یا آب و صابون است.
۳- ویروس کرونا در محیط گرم و شرجی نیز باعث انتقال بیماری می شود
۴- خشک‌کننده‌های برقی که با هوای گرم، دستها را خشک می کنند یا دستمال کاغذی، در کشتن و از بین بردن ویروس موثر نیستند. بهترین راه شستن دستها با محلول الکلی یا آب و صابون است.
۵- فعلا شواهدی مبنی بر انتقال ویروس از طریق گزش حشرات وجود ندارد. اصلی ترین راه انتقال، قطرات مخاطی ناشی از عطسه یا سرفه فرد مبتلا است.
۶- تب سنج ها علیرغم شناسایی تب در مبتلایان کرونا، قادر به تشخیص افرادی که به تازگی مبتلا شده اند نیست چون هنوز عفونت بدن شان شروع نشده است که تب کنند ، در ابتدای بیماری خبری از تب هم نخواهند داشت.
۷- پخش اسپری الکل روی سطح بدن قادر به کشتن ویروسی که وارد دستگاه تنفسی شده‌اند، نیست و بخاطر عوارض زیاد اصلا توصیه نمیشود. الکل و پاک کننده ها صرفا برای عفونت زدایی از سطوح توصیه میشود.
 
۸- هنوز شواهدی مبنی آلودگی حیوانات خانگی مانند سگ و گربه به ویروس وجود ندارد؛ ولی توصیه می شود پس از تماس با این حیوانات دستها با آب و صابون یا الکل میشود.
۹- واکسیناسیون علیه عفونت ریه یا آنفولانزای فصلی، تاثیری در محافظت از ویروس کرونا ندارد. با این حال برای جلوگیری از عفونت مجزا، واکسیناسیون علیه ویروس های دیگر توصیه میشود.
۱۰- ویروس کرونا علیرغم اینکه بین چند ساعت تا چند روز بر روی سطح اجسام زنده می ماند ولی قابلیت انتشار از طریق کالاهای واردات و صادرات را ندارد. چون به احتمال خیلی زیاد، اجسام یا موادی که به منطقه ای دیگر با دمای متفاوت حمل یا ارسال میشوند احتمال بقای ویروس را غیرممکن می کنند.
۱۱- همراه ویروس کرونا همه رده های سنی از خردسالان تا سالمندان را میتواند آلوده کند؛ منتها برای افراد مسن و کسانیکه دارای بیماری های مانند آسم، دیابت یا بیماری قلبی هستند، آسیب پذیرتر و کشنده تر هستند.
۱۲- آنتی بیوتیک ها هیچ اثری روی ویروس کرونا ندارند؛ چون فقط روی باکتری ها موثرند. مصرف آنتی بیوتیک احتمالی در بیمارستان نیز به علت عفونت همزمان با عوامل باکتریایی‌ست.
۱۳- در حال حاضر هیچ درمان اختصاصی یا واکسن برای عفونت ویروس کرونا وجود ندارد.


 
.
آرشیو
كلمات كليدی :بیمارستان طالقانیکویید 19سازمان بهداشت جهانیاطلاعبه